Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

W październiku obchodzimy  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek   w życiu szkoły

i upowszechnianie czytelnictwa.

Hasło tegorocznych obchodów to: „Baśnie i legendy z całego świata”.

Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wiele działań :

1. Jesienne czytanie na dywanie – głośne czytanie uczniom klas I(współpraca ze świetlicą szkolną)
  2. Konkurs na  najlepszego czytelnika miesiąca października.
  3. Konkurs na  klasę, która wypożyczy najwięcej książek w miesiącu październiku.
  4. Wystawa książek – „Baśnie i legendy z całego świata”.
  5. Podaruj książkę bibliotece !   –   Jeśli masz w domu niepotrzebne książki, przeczytane lektury, książki z których już „wyrosłeś”- podaruj je bibliotece szkolnej. Szczególnie potrzebne są : lektury, bajki, wiersze, baśnie, legendy, opowiadania, książki o zwierzętach ; książki nowe, niezniszczone.

Za przyniesione książki uczniowie otrzymają dodatkowe punkty z zachowania.

Konkursy:

1. By czytać się chciało, zrób zakładkę wspaniałą –konkurs dla uczniów klas I.
  2. Proponujemy wykonać  zakładki w klasach w ramach lekcji plastyki.
  3.  Do ich wykonania nie używamy materiałów sypkich,  przestrzennych i plasteliny.
  4. Wykonane zakładki prosimy o dostarczenie do biblioteki do 27 października 2021r.
  • Mój ulubiony baśniowy  bohater– konkurs plastyczny dla uczniów  klas II.
  • Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej formatu A4, dowolną techniką, będącej portretem ulubionego bohatera baśniowego, najlepiej z książki nie będącej lekturą szkolną.
  • Każda praca powinna zawierać opis – tytuł książki, imię i nazwisko ucznia oraz klasa.
  • Praca musi być wykonana samodzielnie, stanowić od początku do końca oryginalną twórczość dziecka, tzn. nie wolno przerysowywać ilustracji z danej książki.
  • Termin składania prac w bibliotece szkolnej mija 27 października  2021r.
  • Projekt okładki do baśni lub legendy – konkurs plastyczny dla uczniów klas III.
  • Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej formatu A4, dowolną techniką, najlepiej z książki nie będącej lekturą szkolną.
  • Termin składania prac w bibliotece szkolnej mija 27 października  2021r.
  • Za górami, za lasami czyli ..baśń, legenda – konkurs literacki dla uczniów klas IV.
  • Przedmiotem konkursu jest napisanie baśni –  praca musi zawierać wszystkie cechy tego gatunku: charakterystyczny początek i zakończenie, elementy fantastyczne, walkę dobra ze złem gdzie dobro zwycięża, nieokreślony czas i miejsce akcji, mile widziany morał.
  • Baśń może być napisana przez nie więcej niż trzech uczniów, autor-autorzy mogą napisać tylko jeden utwór.
  • Praca może być napisana ręcznie lub komputerowo, na kartce o formacie A4.
  • Praca może mieć dowolną objętość, ale nie mniejszą niż jedna strona arkusza A4.
  • Autorzy baśni muszą zadbać o poprawność składniową, językową, ortograficzną i interpunkcyjną wypowiedzi.
  • Praca musi być napisana samodzielnie, tzn. nieprzepisana z książek, czasopism czy Internetu itp.
  • Ocenie będzie podlegać:

• zgodność z tematem,

• uwzględnienie kryteriów gatunku literackiego,

• poprawność ortograficzna i interpunkcyjna,

• poprawność stylistyczna,

• twórczy charakter utworu.

• Termin składania prac w bibliotece szkolnej mija 27 października  2021r.
  • Konkurs na krzyżówkę w hasłem „Legenda” lub „Baśń” – konkurs dla uczniów klas V i VI.
  • Zadaniem uczestników jest ułożenie krzyżówki  z hasłem „baśń” lub „legenda”.
  • Prace mogą być wykonane dowolną techniką w dowolnym formacie.
  • Termin składania prac w bibliotece szkolnej mija 27 października  2021r.
  • Słowo „Baśń i legenda” w różnych językach- konkurs dla uczniów klas VII i VIII.
  • Zadaniem uczestników jest przetłumaczenie słowa „baśń i legenda” na różne języki.
  • Należy  wybrać format i technikę, za pomocą których przedstawione zostaną tłumaczenia. (Można je wykaligrafować, namalować, wykleić itp.)

PROSIMY WYCHOWAWCÓW O WSPARCIE  SWOICH UCZNIÓW

Zapraszamy do udziału w konkursach!

Do zobaczenia w naszej bibliotece!